již 27 let na trhu

Turecko

Turecko je zemí s mnohačetnou identitou, zemí mnoha protikladů, zemí na pomezí Východu a Západu. Již od pradávna je Turecko mostem mezi Evropou a Asií, o které velké mocnosti sváděly boje a vedly spory.
Západní mocnosti na Turecko dnes nahlížejí jako na rovnocenného partnera, což dokazuje i fakt, že Turecko je po dlouho dobu jediným členem NATO na Středním východě. S vypětím veškeré fantazie o Turecku nemůžeme říct, že by bylo západním svatém, protože kouzlo i přitažlivost jejich odlišné kultury a různorodost obyvatelstva stále přetrvává. Turci s výjimkou malé minorit žijící na Jihovýchodě země nejsou Arabové a nemohou vystát, když si je někdo plete s Araby. Turecko od roku 1923, kdy byla prohlášena republika, zažívá rychlý hospodářský, politický a kulturní vzestup. O to vše se zasloužila jedna jediná osoba a kdo jiný než Mustafa Kemal Atatürk, který je do dones nazýván jako „Otec Turků“.

Hlavní městem Turecka je Ankara (má cca 5 milionů obyvatel). Celkový počet obyvatel je cca 76 milionů. Rozloha Turecka je 814 578 km2 z toho voda 13 930 km2. Turecko se rozkládá na výběžku Balkánského poloostrova a na Maloasijském poloostrově, přičemž asijská část zaujímá 97% rozlohy Turecka a evropská 3%. Obě části jsou od sebe odděleny mořskými úžinami Bospor a Dardanely, mezi nimiž je Marmarské moře. Velká část Turecka je omývána mořem. Na severu je to Černé moře, na jihu Středozemní moře, na západě Egejské a Marmarské moře. Délka pobreží je 8.333 km. Na evropské pevnině sousedí Turecko s Bulharskem a Řeckem a dále pak na východě s Gruzií, Nachičevan a Arménií, Iránem, Irákem a Sýrií. Území Turecka má zhruba obdélníkový tvar, je přes 1 600 km dlouhé a 800 km široké. Díky své strategické poloze bylo sídlem mnoha světových říší.

Turecká riviéra
Nejnavštěvovanější oblastí Turecka je jeho jižní pobřeží omývané Středozemním mořem a nazývané Turecká riviéra. Najdete zde vše, co si představujete pod pojmem ideální dovolená – slunce, moře, pláže, památky, večerní zábavu i možnosti sportovního vyžití.Turecká riviéra je z velké části vymezena dvěma největšími a nejznámějšími městy Alanya a Antalya a je dlouhá asi 150 km. Antalyjský záliv lemují kilometry písečných pláží, které se jen pozvolně svažují do teplých a průzračných vod Středozemního moře. Na mnoha místech je možné narazit na pozůstatky památek z řeckého nebo římského období. Pro všechny tyto přednosti je v současnosti Turecká riviéra jednou z nejnavštěvovanějších částí Turecka, kam každý rok míří tisíce a tisíce turistů ze všech koutů světa.Na plážích Turecké riviéry si přijdou na své všichni ti, kdo chtějí relaxovat u dobrého drinku a chytat bronz, ale i ti aktivnější, kteří rádi zkoušejí nejrůznější vodní sporty. Kromě koupání ve vlnách mají možnost se zde věnovat surfingu, parasailingu, jízdě na vodních lyžích nebo skútrech. Kdo chce, může si zahrát golf na některém z mnoha kvalitních golfových hřišť, věnovat se dlouhým procházkám podél pobřeží nebo ve večerních hodinách jít za zábavou na zdejší diskotéky, do baru a do další noční podniků.Za zmínku rozhodně stojí například vodopády Kursunlu a mnohá další místa. Během celodenního výletu je možné z jakéhokoliv letoviska Turecké riviéry navštívit některá významná historická centra tehdejší Pamfýlie – jde například o Side, Aspendos, Perge nebo Termessos.
Turecká riviéra a její letoviska dnes lákají na kvalitní infrastrukturu, dokonalé zázemí hotelů a precizní služby.

Alanya
Významné turecké letovisko, které patří k nejnavštěvovanějším oblastem v Turecku. Ideálním místem pro dovolenou, nabízí totiž každému něco. Najdete zde překrásné dlouhé pláže, čisté moře, dostatek obchodů, restaurací i zábavních zařízení. Na první pohled návštěvníka Alanye upoutá nedaleké mohutné pohoří Taurus, které dominuje vnitrozemí a vytváří tak městu jedinečnou přírodní kulisu. Alanya je tak vlastně sevřená mezi horami z jedné strany a Středozemním mořem ze strany druhé. Dnes už pobřeží města lemují hotelové komplexy, apartmány, penziony a další ubytovací zařízení různých kvalit, ale těžko by někdo uvěřil, že ještě do poloviny minulého století byla Alanya neznámou ospalou vesničkou žijící převážně ze zemědělství a rybolovu. Stačilo několik desetiletí a stalo se z ní moderní pulzující přímořské letovisko, v němž žije okolo 200 tisíc stálých obyvatel. Na své si v Alanyi přijdou také zájemci o historii. Nepřehlédnutelnou dominantou města je středověká pevnost pocházející ze 13. století, která je obehnána 6 kilometrovými hradbami. V blízkosti pevnosti stojí Červená věž postavená, jež je dnes symbolem města a její vyobrazení najdete snad na každé pohlednici Alanye. Při prohlídce města narazíte na některou z mnoha mešit a nezapomeňte si prohlédnout také staré doky.

Cestovní doklady:
Občané ČR cestující do Turecké republiky musí mít cestovní doklad platný ještě minimálně 150 dnů od data vstupu na území Turecké republiky. Pokud se některý z cestujících pohybuje s platností cestovního dokladu na hraně, doporučujeme, aby si před odjezdem prověřil podmínky vstupu do země u Velvyslanectví Turecka v Praze, které jako jediné může poskytnout závaznou a úplnou informaci. Každý občan musí cestovat se svým platným cestovním dokladem.

 

Nabídka zájezdů do této destinace

Připravujeme

sleva až 15%

Více informací o zájezdu (dovolené) Turecko - Türkler

Hotel Lonicera Resort Spa ****
Turecko - Türkler
Délka:1 dnů Cena od:
13 515 Kčdítě od 7 800 Kč
Strava:all inclusive
Doprava:letecky
Odjezd:Ostrava

Připravujeme

Více informací o zájezdu (dovolené) Turecko - Türkler

Hotel Lonicera World ****
Turecko - Türkler
Délka:1 dnů Cena od:
0 Kč
Strava:all inclusive
Doprava:letecky
Odjezd:Ostrava

Připravujeme

Více informací o zájezdu (dovolené) Turecko - Türkler

Hotel Sentido Gold Island *****
Turecko - Türkler
Délka:1 dnů Cena od:
0 Kč
Strava:all inclusive
Doprava:letecky
Odjezd:Ostrava